12/22/2022
3 meglepő tény az aranyérről
Az aranyér valószínűleg nem olyan téma, amelyről túl gyakran beszélünk, ezért előfordulhat, hogy a végbélnyílás környékén tapasztalt panaszok kialakulásáról csak nagyon keveset tudunk. Fontos azonban, hogy rávilágítsunk erre a gyakori állapotra. Íme, három meglepő tény, amit nem feltétlenül tudtunk az aranyérről.
- Az aranyér betegség több embert érint, mint gondolná
A lakosság csaknem felénél jelennek meg élete során az aranyér tüneti, amely leggyakrabban véres székelés, fájdalom, kitüremkedés, viszketés formájában jelentkezik. Azt tudnunk kell, hogy aranyere mindenkinek van, ugyanis a végbélnyílás körüli érköteget hívjuk aranyérnek. Fontos funkciója van, a széklettartási képesség alapvető eleme. Akkor van baj, amikor az erek elgyengülnek (megnövekedett vénás nyomás vagy kötőszöveti gyengeség hatására), kitágulnak, az érköteg megduzzad, majd kifordul. Ebben az esetben beszélünk aranyérbetegségről.
- Az aranyér gyakran a mozgásszegény életmód eredményeként alakul ki
Az aranyér, mint civilizációs betegség nagyobb eséllyel jelenik meg azoknál, akik ülőmunkát végeznek. A hosszas, szünet nélküli ülés során ugyanis túl nagy nyomást gyakorolhatunk a záróizmok feletti érhálózatra, arról nem is beszélve, hogy a mozgásszegény életmód gyakran vezet elhízáshoz, ami ugyancsak növeli a vénás nyomást. A fájdalmas duzzanat elkerülése érdekében próbáljunk óránként 5-10 perces mozgást beiktatni. Álljunk fel, nyújtsuk meg a testünket, végezzünk körkörös csípőmozdulatokat, sétáljunk kicsit a munkahelyünkön. Az is megoldás lehet, ha a munkavégzés során gumipárnát teszünk magunk alá vagy ülőlabdát használunk.
- Az aranyérnek két típusa van: belső aranyér és külső aranyér
A külső aranyér látható, jól kitapintható, ezért könnyű felismerni. Ha gyakran viszket a végbélnyílás környéke, akkor érdemes megvizsgáltatni, mert a viszkető, égő érzés jelezheti külső aranyér megjelenését is. Belső aranyér gyakrabban fordul elő. Véres széklet, végbéltájéki vérzés jelezheti azt, hogy a vénás hálózat megsérült, kitágult. Ebben az esetben is ajánlott orvoshoz fordulni, hogy kiderítsük a vérzés valódi okát, ami lehet sok más egyéb is, például rosszindulatú daganat, polip, repedés, sipoly vagy gyulladás.
#aranyértünetei #külsőaranyér #belső aranyér
2024